دسامبر 8, 2023

بانک ملی واقع در میدان امام(ره) که بنای آن به ثبت ملی رسیده است، اقدام به نصب کرکره بر جداره می‌کند که فعلا با ورود میراث فرهنگی متوقف شده است.

نصب کرکره بر جداره بانک ملی متوقف شد/ برگزاری جلسه میراث فرهنگی و بانک ملی

به گزارش اسماعیل جلالی از همدان، پرونده ثبت جهانی منظر شهری و تاریخی هگمتانه تا همدان برای ثبت در فهرست آثار ملی در حال آماده‌سازی و ارسال است و قرار است تیرماه سال آینده ارزیابان برای بررسی این پرونده به همدان سفر کنند. این در حالی است که باید همدان قبل از موعد حضور ارزیابان، منظر شهری از جمله نقاطی که زیرمجموعه این پرونده است را برای تایید ارزیابان آماده کند اما هنوز این اتفاق رخ نداده است‌‌. با این وجود ساختمان بانک ملی واقع در میدان امام(ره) که خود در فهرست آثار ملی جای دارد، این روزها در حال تغییر در نمای بنای خود بوده که لازم است جلوی آن گرفته شود و بیش از این اما و اگر در پرونده ثبت جهانی ایجاد نکند. بانک تاریخی ملی همدان که اینک ۵۹ سال از ساخت آن می‌گذرد و نمای آن به ثبت میراث ملی ایران رسیده است، باید به اهمیت بنای خود واقف باشد و هرگونه دخالت در بنا منتفی کند.

در همین راستا موضوع را از مدیرکل میراث فرهنگی همدان پیگیری شدیم که در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: این کار از سوی بانک در حال انجام بود که قرار شده کار متوقف شود. محسن معصوم علیزاده عنوان کرد: مقرر شده جلسه‌ای با حضور کارشناسان میراث فرهنگی و بانک انجام شود تا علت انجام این کار و اهمیت بنای بانک مشخص شود که نتیجه نیز اعلام خواهد شد. وی اضافه کرد: علاوه بر اینکه بنای بانک جزو جداره مرکزی شهر همدان بوده و در ثبت جهانی اثرگذار است، خود بنای بانک نیز ثبت در فهرست ملی است و نباید دخل و تصرفی در این بنا صورت گیرد. انتهای پیام/۸۹۰۰۳/

دیدگاهتان را بنویسید