فوریه 29, 2024

شبه نظامیان مسلح با حمله به اردوگاه آوارگان در شمال شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو دست‌کم 41 نفرغیرنظامی را به قتل رساندند.

کشتار 41 غیرنظامی توسط تروریست‌ها در جمهوری دموکراتیک کنگو

به گزارش گروه بین‌الملل اسماعیل جلالی، حمله شبه نظامیان به اردوگاه «لالا» مکان استقرار آوارگان در شمال شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو دست‌کم ۴۱ نفر کشته برجای گذاشت.

به گزارش وبگاه «نیو عرب» یکی از مقامات محلی «باهما باجره» گفت که شبه نظامیان «کودکو» در ساعات اولیه روز دوشنبه به این اردوگاه واقع در استان«ایتوری» حمله کردند. اردوگاه لالا در پنج کیلومتری محل پایگاه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد قرار دارد. استان ایتوری نیز یکی از کانون‌های خشونت‌آمیز شرق جمهوری خلق کنگو است.

جمهوری دموکراتیک کنگو دومین کشور بزرگ آفریقا، یازدهمین‌کشور بزرگ جهان و چهارمین کشور پرجمعیت قاره آفریقاست.

این گروه مدعی حمایت از اهالی قوم خود مقابل ارتش جمهوری کنگو و قوم‌های دیگر است. یکی از مقامات محلی با تشریح این حادثه گفت: «شبه نظامیان ابتدا شروع به تیراندازی کردند و بسیاری از اهالی را در مکان‌های اسکان خود در اردوگاه سوزانده یا با قمه کشتند.»

شبه نظامیان قوم کودکو اواخر روز شنبه نیز به مواضع ارتش در منطقه «جوکوت» نزدیک استان ایتوری حمله کردند و ۷ غیرنظامی را کشتند.

پس از یک دهه آرامش، درگیری بین قوم‌های مختلف این کشور آفریقایی از سال ۲۰۱۷ دوباره شعله ور و منجر به مرگ هزاران نفر و آواره شدن یک و نیم میلیون نفر ازخانه‌های خود شد. بخش اعظم شرق جمهوری دموکراتیک کنگو در کنترل  گروه مسلح است. این شبه نظامیان میراث جنگ‌های منطقه‌ای است که در ۲ دهه‌ گذشته در این کشور شعله ور شد.

جمهوری دموکراتیک کنگو و اوگاندا عملیات مشترک نظامی را سال ۲۰۲۱ برای هدف قرار دادن نیروهای دموکراتیک آغاز کردند. مناطق مرزی شرقی کنگو با اوگاندا، رواندا و بوروندی چند گروه شبه‌ نظامی مختلف را در خود جای داده که بسیاری از آنها باقی مانده جنگ‌های داخلی وحشیانه این کشور هستند که به طور رسمی در سال ۲۰۰۳ پایان یافت. 

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید